letters.to.stephanie

 

Dear Stephanie,

Attachment

mutatok valamit ;)

A héten megjelenik egy novellám egy online folyóiratban :) Örvendezek nagyon, Steph!

Tudom, hogy te már olvastad, de most elküldöm még egyszer, hadd legyen meg a levelek között is. Ha esetleg van időd, akkor olvasd el még egyszer!


Ferike

Vörös pecsétnyomot hagyott az égen a lemenő nap, amíg Ferike a ruhákat teregette, a Mama pedig a hintaágyon ült, egyik lábát átvetve a másikon. A Mama már majdnem annyira megbarátkozott hetvenkettedik életévével, mint a zárjegy nélküli cigarettával, aminek gondosan párna alá rejtett dobozából egy szál akkor is a kezében füstölgött. Az idős asszony lehunyta a szemét, majd jó mélyet szívott a keserű dohányáruból, amit a falu mindenben jártas cigányasszonya, a Tündi néni szerzett be neki, egyenesen az ukrajnai importból. A származás mellékes – ezt minden valamirevaló, láncdohányos falusi matróna tudta –, a csempészáru minőségére aztán csak az terjesztő cigány távozása után tettek megjegyzést. De minőség ide vagy oda…

„ – … a boltinál még mindig olcsóbb!” – gondolta a Mama, majd azon kapta magát, hogy amíg újra összehasonlította a sarki közértből és a cigányasszony kezéből kikerülő cigaretta árfolyamát, addig majdnem szem elől tévesztette Ferikét!

Pacemakerrel biztosított szívritmusában rendetlenkedő dobogást észlelt a Mama, amíg megmarkolta a hintaágy vaskarfáját, és tekintetével felkereste emberét.

Ferike természetesen ott állt, ahol hagyta: a szárítókötél alatt, kis pocakosan, atlétában, rövidszárú sportnadrágjában, lábán legjobb bőrcipőjével, és felemás zoknijával. Csillogó kék szemmel, bárgyún tátott szájjal nézte a naplementét, mintha egész életében sem látott volna még olyan szépet. A Mama kivette szájából a cigarettát, és a horizonton elfolyó vörös szín felé fújta a füstöt.

Ferike a tizenhatodik életévében járt, mikor a Mama drága ura, a Papa felfedezte az éhezéstől csenevészre fogyott legényt az ózdi gyár árnyékában húzódó MÉH telepek egyikén. A Papát kőműves kisiparos körökben jól ismerték. Annyira, hogy piros Aróját már a zakatolás hangjából maguk elé tudták képzelni az építőiparosok, Borsod megyén innen és Ózdon túl, tehát senki nem kötött bele a Papába, mikor érdeklődni kezdett a segédmunkásként foglalkoztatott fiú után.

Ferike… Másként viselte a körülményeket, mint a gyári munkás elvtársak, és a pirulós elvtársnők. No nem minthogyha  mélyen kommunista elveket valló családban nevelkedett volna fel, hanem azért, mert ő igazándiból különbözött a többiektől. Ferike szája mindig enyhén kinyílva mosolygott a körülötte lévőkre, élénk kék szeme pedig még a verést is olyan mulya örömmel fogadta, ami a szellemileg sérült emberek sajátja. Pszichés betegségéből pedig rendszerint hasznot húztak az emberek. Tekintve veleszületett állapotát, Ferikét feketén dolgoztatták, amolyan éhbérét: napi fél liter tejért, és három kifliért, amely étrend – az amúgy éhpoklos gyereket – szigorú diétán tartotta.

Ferike apja korán meghalt, anyja hasonló gondokkal született, mint tulajdon gyermeke, ám nővérében nem jutottak kifejeződésre a recesszív allélok; Ferike lánytestvére korán Pestre került, ahol családot alapított, és boldogságban, egészségben élte napjait.

Így akadt tehát a Papa Ferikére, ezelőtt harminc évvel, a nyolcvanas évek elején, Magyarország egy eldugott, határ menti szegletében. Sokszor magam elé képzeltem a jelenetet, ahogy a horgolt, piszkos zöld munkás pólóját viselő, pocakos Papa nagy komótosan kikászálódott az Aró bőrüléséről, csípőre tett kézzel megállt a MÉH telepi munkások előtt, majd akkurátus mozdulattal azon egyetlen Ferikéjére mutatott, aki az elkövetkező harminc évben családunk tiszteletbeli tagjává avanzsált, és mindeközben így szólt:

 – Gyere csak, Ferikém! Velem jössz!

Na persze ez egész biztosan nem így zajlott le, de Papa szándéka mindenképpen lavinát indított el. Sok-sok gyámhivatali hercehurca előzte meg a végleges rendelkezést, de summa summarum, Ferike tizenhetedik születésnapját már a Papa gondviselése alatt ünnepelhette, mégpedig Hangonyon, egy olyan kis faluban, amely mind a mai napig párját ritkítja.  

Ferike falusi pályafutásának kezdeti éveiről nem sokat tudok, viszont azt bizton állíthatom, hogy úgy hozzászokott a Mama kosztjához a telepi étkeztetés után, mint népmesei szegénylegény a kacsalábon forgó palota konyhájához. Virulhatott is bajuszos mosolya, kiváltképp, hogy a portán tündérszép hercegnő is tette-vette magát, aki pedig nem volt más, mint az én tulajdon Édesanyám.

Sok év telt el, mire Édesanyám révén én is arra a portára érkeztem, ahol sok neves történés megesett már. Nem tudom mennyi szem pereghetett le cseperedésem homokóráján, de egyszer csak olyan nagyon kíváncsi lettem a Ferike sajátságos szerepvállalására a mi családunkban, amilyen csudamód kíváncsiságot csak a kisgyerekek képesek magukból kipréselni. Bizony, szeget ütött a fejembe a gondolat, hogy ott élt velünk az a rézvörösre barnult férfi, aki se nem az apám, se nem a nagybátyám, a Papáé, de nem a Mamáé, a miénk, de mégse hozzánk született.

Nagyokat pislogva kérdeztem Édesanyámat, aki készségesen magyarázta el nekem hogyan, és miként került családunkba Ferike, akit a Papa oly’ nagy becsben tartott, hogy vasárnapi ebédkor addig nem mártotta a húslevesbe a kanalát, amíg meg nem bizonyosodott arról, hogy Ferike már kapott enni. Hallgattam a Papa gyámgyermekének történetét, és olyan kalandokat képzeltem Ferike életébe, hogy alig bírtam ki, hogy azonnal el ne meséltessek vele mindent. Rohantam is lélekszakadva Ferikéhez, és úgy faggattam: honnan jöttél, hol a nővéred, és legfőképpen: szeretsz-e itt nálunk lenni? Ferike éppen nyakig merült egy jó nagy tál töltött káposztában, és két falat között csak ímmel-ámmal felelt buzgó kérdéseimre. A kiskonyhája felé mutogatott – ami nem a mi házunkban foglalt helyet, hanem egy másik épületben –, és említette az igazolványtartóját, meg azt, hogy elsorolnia nekem azt nem lehet, olyan hosszú történet az, hogy ő hogyan került mihozzánk!

Na, onnantól kezdve nyugodalmam nem maradt. Eldöntöttem, ha törik, ha szakad, megszerzem Ferike irattartóját, ugyanis szentül hittem, hogy a titkot az igazolványok közé ásták el. A tökéletes alkalom nemsokára el is érkezett. Ott tébláboltam a dupla portán, a salakkal felszórt udvaron. Hátam mögött állt a mi házunk, a maga falusi fenségében, arccal nekem pedig az a másik épület húzódott, amiben benne foglaltatott Ferike konyhája is. Annak a sorháznak az a különleges tulajdonsága adatott, hogy sok-sok ember és állat élt benne, és ahány új nép, annyi toldalék csapódott az eredeti vályogház után. Így történhetett, hogy amíg dédnagymamám porta elejére épült vályogházát már ujjnyi repedés csipkézte, addig az udvar végén, a betonból húzott disznóól még eredeti fényében tündökölt. A kettő között foglalt helyet Ferike konyhája.

Ferike konyhája – a szívem is nagyot dobbant, mikor arrafelé néztem, hiszen a Mama vonakodott engem oda beengedni, de lehetett is egy gyerekkel bírni, aki már kieszelte a tökéletes bűntényt?

Csak azt vártam meg, amíg a Papa Ferikéstől beszállt az Aróba, és dologra ment, a Mama pedig a kelt tészta dagasztásához fogott, aztán már surrantam is be a kiskonyhába. Aztán addig-addig kutattam az asztal és a kredenc fiókjaiban, amíg meg nem találtam álmaim tárgyát.

Két kis gyerekkezembe fogtam a nagy, barna bőrből készült irattartót, és megremegett a szívem az izgalomtól. Kinyitottam… És nem találtam csak papírokat. Katonai-és személyigazolványt, lakcímkártyát, társadalombiztosítási kártyát, mindenféle olyan butaságot, ami egy gyereknek semmit se mondott. Olyan csalódottság zúdult rám, hogy kedvem szottyant keservesen felsírni. Felpaprikásodva önön tehetetlenségemen, addig forgattam a sokzsebes irattartót, amíg az egyik, jobb oldali zsebből ki nem fordult két, tablókép nagyságú fotó.

Két gyerek mosolygott a fényképeken, egyiken az egyik, másikon a másik. Egyik szőke hajú kislányként fogott egy bűn-ronda, rózsaszín játéknyulat, másik pedig vaj szőke kisfiúként tartott a kezében egy plüssmackót. Mind a két kép műteremben készült, a gyerekek arcán meglepettség tükröződött. A fotók hátulján, Ferike szálkás, éppen hogy csak megtanult kézírásával állt a szignó: Nagy Ferenc.

Elnéztem egy ideig a képeket, majd óvatosan, mindet visszatettem a helyére – szigorúan a bal oldalra. Aztán futottam a Mamához. Tovatűnt a gyermeki lelkesedés, és már nem a családkutatás érdekelt, hanem az, hogy belekontárkodhassak a falusi konyhaművészetbe.

Telt-múlt az idő – megnyúlt a két gyerekkezem, olyannyira, hogy az egyik ujjamra még egy gyűrű is került. Mégpedig egy olyan gyűrű, aminek a jelentését igazán csak két ember értette: az aki adta, és az aki kapta. Ezzel egy időben ment el tőlünk a Papa. Elment, és nem az Aróval, hanem örökre.

Azokban a napokban a gyűrűm se csillogott azzal a vakító fénnyel, mint bármikor máskor. Ahányan maradtunk, mindannyiunk nyakába beleült a csend, és csak néztünk magunk elé, miközben pontosan egyikünk sem tudta, hogy mihez kezdjünk. Mindenesetre, az élet nem állt meg: sok mindent intézni kellett, és ebben benne foglaltatott Ferike ügye is.

A hivatalban előkerült a barna irattartó. Ahogy Édesanyám forgatta a sokzsebes tokot, egyszer csak, az egyik bal oldali zsebből kifordult egy fénykép a Papáról.  Egymásra néztünk Édesanyámmal, és mindkettőnknek értőn, könnytől fényesen csillant meg a szeme. Óvatosan csúsztattam vissza a Papa képét. Szigorúan a bal oldalra, hiszen a jobb oldalon Ferike másik családja foglalt helyet, és ezt Édesanyámmal mind a ketten jól tudtunk.

Mikor Édesanyám és én megérkeztünk Hangonyba, Mama még mindig úgy fújta a füstöt, mint a gyárkémény. Helyet foglaltunk a hintaágyon, a Mama két oldalán, és egy ideig csendben figyeltünk.

Elnéztük Ferikét. Megöregedett. Hollófekete hajából úgy rikítottak ki az ősz szálak, mint a koromra szóródott lisztszemcsék.

 – Te már megint híztál, te gyerek! – Hármunk közül a Mama szólt először Ferikéhez, a tőle megszokott kedvességgel. Erre Ferike felénk fordult, azzal a málé vigyorral, amit már elvártunk tőle. A Mama örökkön fűszerillatú tenyerébe rejtette arcát, és maga sem tudta eldönteni, hogy sírjon-e vagy nevessen.

 – Gyere, hozd a tálkád! – Intett végül a Mama Ferike felé, majd fájós derekára tapasztott kézzel a konyha felé vette az irányt. Aznap paprikás krumplit főzött… Azt nagyon szerettem. Mosolyogva néztem, amíg Ferike lélekszakadva rohant tányérjáért. Mindent tudó mosollyal néztünk össze Édesanyámmal.

Tudtam, ha meghalnék, a fényképem a Papáé mellé kerülne. Az igazolványtartóba, szigorúan a bal oldali zsebbe helyezve. Ez pedig boldogsággal töltött el. Nagyon furcsa, és megmagyarázhatatlan, hálás boldogsággal.

2013 nyara

 

Címkék: Ilka firka
4 hozzászólás
Utolsó hozzászólásokÚjabbak 1 KorábbiakLegelső hozzászólások
Idézet
2013.12.19. 14:54
Dr. Watson

Szia!

Először is szeretnék gratulálni a sikerélményhez, ez tényleg jó érzéssel tölthet el.

Másodszor pedig az egész oldaladért, az írásokért, mindenért szeretnélek megjutalmazni egy g-portálos díjjal:

Üdvözlettel: Dr. Watson

Idézet
2013.12.18. 23:11
Viccadict

Igen, örök probléma, én is mindig szenvedek vele, mikor igaz történetről írok. Nagyon nehéz, mert neked megvannak az elképzeléseid, te ismered a szereplőket, te ismered a történetet, és borzasztó nehéz eltalálni, hogy el is magyarázd, de ne rágd túlságosan szájba a dolgokat. Igazából pont az ilyenek miatt szoktam nagyon-nagyon ritkán, teljes ötlethiány esetén maradni a valóságos eseményeknél. Kitalált történetet sokkal egyszerűbb írni ebből a szempontból, mert a történetet magadnak is írod, és pontosan tudod, mi az, amit el kell mondanod. 

Igazából a keret csak egy ötlet volt, csak annyi, hogy valahogy jobban tisztázni kellene benne, hogy mi a visszatekintés, és mi a cselekmény, mert nekem (bár ez lehet a két hét óta tartó kialvatlanság hatása,) ez nem volt tiszta, ezért akadtam meg helyeknél.

Egyébként melyik oldalra töltötted fel? Ajánlom a karcolatot, ha nem ismernéd. Nagyon-nagyon kemény kritikákat fogsz kapni, de egytől-egyig nagyon tanúlságosak. Kőkeményen megmondják, mit rontasz el. Bár nekem néha eléggé porig alázták a magabiztosságomat, később mindig beláttam, hogy igazuk van.

Idézet
2013.12.18. 21:53
guule

Először is: valami különös, csúnya játékot űz velem a gp, és letörölte a hozzászólásod végét... Úgyhogy szépen beillesztem ide, hogy nehogy elveszzen bármi is :)

"Még egyszer kiemelném, hogy tetszett a novellád, szépen írsz. Csak azt írtam le, engem mi zavart. :)

Mielőtt még elfelejtem, gratulálok a megjelenéshez is!

További sok sikert!

Viccadict"

Na és a válasz:

Na hellóbelló!
Már úgy éreztem, nem bírok tovább elmélkedni a nagyvérköri nyomásviszonyokon és alakulásukon, úgyhogy gondoltam leülök, és feldobom magam a válaszolással :)

Mert tényleg örülök ám, hogy írtál, mégpedig milyen sokat! Erre a novellámra - pedig először egy kemény-kritikus irodalmi portálra küldtem el -, nem kaptam mást csak mosolyt, néhány megjegyzést a melléknevekre, de csak pozitívat, de ilyen szemezgetést egyáltalán, és szó mi szó: hiányoltam ám rendesen!

Vegyük sorjában. A központozási észrevételt köszönöm, én is agyaltam ezen a momentumon. Azt olvastam, hogy akkor kell kis betável kezdeni a kommentet, ha ugye folytatom a mondatot, tehát ha a beszédhez kapcsolódik. Mivel itt a beszédhez tartozó gesztust, és nem magát a beszéd milyenségét szerettem volna leírni, talán ezért döntöttem a pont és nagybetű mellett, de igen-igen érzem, hogy rezeg a léc :D
Első ember vagy, aki szólt érte :)

A nézőponttal - bár fáj-fáj bevallanom, de: igazad van. A helyzet az, hogy a történet igaz, a szereplők a családom, és mint ilyen az utolsó mozzanatukat is ismerem, az ő életük az enyém is - talán ezért vettem teljesen természetesnek, hogy látatlanban is írhatok a Mamáról, viszont ha belegonodolok, igaz... E/1-es elbeszélő nem volt ott ahol elkezdtem..... Jáj, hát bele kell piszkálnom, hogy a fene egye meg! 
Talán te is ismered az érzést... A szívemhez nőtt ez a novella, na! És hiába látom, hogy hogyan kellene átszabnom, nem visz rá a lélek, hogy felemeljem az ollót.
Majd megacélozom a lelkem egy különösen borongós vasárnap, és nekiesek az elejének, hogy ne csak emilyen in medias res legyen :) Ezért is köszönet :)

Talán így, a fentiek ismeretében érted, hogy miért göngyölítettem a gomolyagot úgy ahogy. Ez az én történetem is, és mint mesélő megragadtam a fonalat. A kertbe való visszatérés  egy ilyen-olyan körbeérés szeretett volna lennie, sajnálom ha nem értem el nálad azt, amit eddig sikerült: nyugvópontnak szántam, ott ahol be lehet fejezni.

Azt hogy nem tudod, hogy hol vagyunk... Na ezt... mmm... Nem értem ^^ De lehet nekem túlontúl egyértelmű. Várj, magamnak beszélek. Ugye a Mama, majd a történet, a közepe táján ugye a mesélő is belép, és saját maga vezeti tovább. Utána a Papa elmegy, hivatal....És ott az éles váltás. Valóban. Ott tényleg kilóg a lóláb. - ha többi helyen nem is érzem nagy-nagy oktondiságomban.

Nagyon örülök az észrevételeidnek :)
Vizsgaidőszak nyugisabb perceiben lesz mivel foglalkoznom :D

guule

 
Idézet
2013.12.18. 20:33
Viccadict

Szia! 
Elolvastam a novelládat, és ha nem bánod, szívesen írnám le róla a véleményemet. :)

Először is szeretném leszögezni, hogy összességében nagyon tetszett, ügyesen írsz (bár ez nem volt titok eddig sem), viszont felhívnám a figyelmedet azokra a hibákra, amik nekem feltűntek, remélem nem haragszol meg érte.

Azon kevesek közé tartozol, akik tisztában vannak a központozás szabályaival. Viszont találtam mégis egy ezzel kapcsolatos hibát, bár akár elgépelés is lehet.

" – Gyere, hozd a tálkád! – Intett végül a Mama Ferike felé," ->szerintem itt az Intett szót kis betűvel kellene írni, a felkiáltójel dacára, a mondat még nem fejeződött be.

Volt egy apróság is, ami megakasztott az olvasásban, ez pedig maga az elbeszélő. Mikor a kezdésnél leírod a helyzetet, az olvasó azt látja, a novella E/3.-ban íródott, azután a mű közepén egyszerűen csak megjelenik a mesélő, és az olvasó ott áll, széttárt karokkal, és azt sem tudja, hogy akkor most mi van, az olvasmány most fehér vagy fekete?

Nem tilos meglepni az olvasót, de ez összezavarja az embert, és megakasztja az olvasás élményét, amit az elején sikeresen létrehoztál. Nem kell nagyon foglalkozni az elbeszélővel az elején, ha nem akarsz róla írni, de valahogy, apróságokkal tudatnod kell, hogy ott van. 

Ezzel rengeteg más problémát is felvetettél, és elkövettél vele egy hibát, ami az "okosok" szerint egyike a legnagyobb hibáknak: a nézőpont váltás. Ügyesen csináltad, hiszen csak akkor fedted fel "tettedet", amikor már jó esetben elfelejtkezett róla az olvasó. Amennyiben E/1.ben írsz, nem szabad beláttatni más szereplők fejébe (bár a legtöbb E/3.-ban sem ugrálhatsz nyugodtan a szereplők gondolatai között). 

A novella első felében, a bevezetésben még Mamát követed, megengeded, hogy lássuk a gondolatait. De hol volt itt az elbeszélőnk? Miért láthatjuk az eseményeket, ha ő nincsen ott? Azután a történet mesélésének közepén, mintha csak eszedbe jutott volna, hogy ilyen eszközzel is élhetsz, beiktattál egy első szám első személyben beszélő szereplőt. Az olvasó összezavarodik, és nem érti, hogy került ide, kinek a bőrébe bújik is éppen. Ha nézőpontot akarsz váltani, mindenképpen jelezned kell! (Fejezetváltással pl.)

Még egy dolog zavart igazán. Szépen megírtad, de miről szól ez a novella? Ferikéről, értem én. Az ő életéről. De ha erről szól, nem kapunk róla elég információt. Nyilván nem róla szól. De akkor miről? Hiányoltam a konfliktust, a cselekményt, ami az alappillére a novelláknak. Nem kell hatalmas változás, de valaminek történnie kell. Ez talán orvosolható lenne, ha bele lenne írva az elejére, hogy, hasamra csapok, az elbeszélő az unokáinak meséli el Ferike történetét. A végén visszatérnénk a családi közegbe, értékelhetnék a történetet. Így nem tudni, mi volt a célod vele, mit akartál kifejezni?

Ezen felül nem tudnám megmondani, hol vagyunk. Az elején a kertben vagyunk (vagy kertben, teljesen mindegy, a hintaágynál és a szennyeskosár mellett. Azután elmeséled a történetet, és hirtelen megjelenik a cselekményben az elbeszélő és édesanyja. Ekkor már ebédről/vacsoráról van szó. Kellene valami átvezetés, nem? Térj vissza a cselekményhez, oda, ahol megszakítottad a történteket. 

Bocsánatot kérek a hosszadalmas, kéretlen véleménynyilvánításértt, de én gyakran igényelném a kritikát, mert tapasztalatból tudom, hogy rengeteget lehet belőlük tanulni, és a kezelését is meg kell tanulni. Ha már felismered a hibáidat, fél siker. 

Még egyszer kiemelném, hogy t

Utolsó hozzászólásokÚjabbak 1 KorábbiakLegelső hozzászólások
 





 // Flora // Cappy // Aisha //  Ninaa // matsuket //  Ab // Katherine //
// Alamaise // 

 

A kép és dizájn-alapanyagok forrásai:
(1) (2) (3) (4) (5)

 


Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal